Hejsan
Här presenterar vi hur våra föreningar anmält sina lag till seriespelet/poolspelet.
Vid eventuella frågor var god kontakta stefan.karlsson@innebandy.se
Observera att vi kommer att skapa serier efter er anmälan. Vid för få anmälda lag i en serien så kommer vi slå ihop serien (VIBF/ÖLIBF) eller så har vi möjligheten att flytta upp eller ned lag i seriestrukturen. Vi har ca 75% herr/pojk och 25% dam/flick så vi vet redan nu att vi kommer att behöva göra förändringar på flicksidan men det gör vi när vi ser hur serieanmälan ser ut.
Vi kommer följa Svensk Innebandys HANDBOK gällande storlek på planen i ungdomsklasserna. Du kan läsa mer om detta i handboken eller i våra "Serie/domarmatris"
Seriekraven ligger på hemsidan för säsongen 2022-2023. Dessa seriekrav ska uppdateras till en version som ska gälla för 2023-2024. Detta görs under maj-juni 2023. VIBF/ÖLIBF vill se hur serieanmälan ser ut och hur serierna lottas. Skickar vi in seriekraven för tidigt måste vi göra om dem och det vill vi inte göra.
Sista dagen för serieanmälan 2023-05-22.
Vid serieanmälan blir man automatisk anmäld till DM (Gäller i VIBF & ÖLIBF)
Herrar Div 2 VIBF/ÖLIBF | Damer Div 1 Region |
1. Kumla IBK | 1. Rönnby Västerås IBK Ung |
2. Sala Silverstaden IBK | 2. Kumla IBK |
3. Västerås IBS Ung | 3. Grums IBK |
4. Barkarö SK | 4. Skälby IBK |
5. Örebro SK | 5. Lillån IBK |
6. Lillån IBK Ung | 6. Surahammars IBF |
7. IBK Köping | 7. Lillån IBK Ung |
8. IFK Arboga | 8. Munkfors IBK |
9. IBK Hallsta | 9. Karlstad IBF Ung |
10. Per-Ols IBF | 10. BKI Sunnanå |
11. Tillberga IK | 11. Hagfors IF Uddeholm |
12. Dotteviks IF | |
Herrar Div 3 - ÖLIBF/VIBF | Damer Div 2 - VIBF/ÖLIBF |
1. Skälby IBK Ung | 1. Örebro SK |
2. WSK Lindesberg | 2. IK Råby Västerås |
3. Kungsörs IBK | 3. IFK Arboga |
4. Skiljebo SK | 4. Sala Silverstaden IBK |
5. Örebro SK Ung | 5. Per-Ols IBF |
6. Gropens IF | 6. IBF Örebro Ung |
7. Askersunds IBK | 7. IBK Sala |
8. KFUM Örebro | 8. Nora IBK |
9. Lillån IBS | 9. Kungsörs IBK |
10. IBF Örebro Ung | |
11. Knäppmora AIK | |
12. IBK Köping Ung | |
Herrar Div 4 - ÖLIBF | Damer Div 3 - ÖLIBF/VIBF |
1. Ekeby IF | 1. Kumla IBK B-lag |
2. Kopparbergs BK | 2. KFUM Örebro |
3. IF Nerike | 3. Västerås IBS Ung |
4. IBK Öster Örebro | 4. Skogsgymnastikens IBS |
5. IBF Örebro Ung B-lag | 5. Lillån IBS |
6. Askersunds IBK B-lag | 6. Knäppmora AIK |
7. Åsbro GoIF | 7. Skiljebo SK |
8. IBK Köping | |
Herrar Div 4 - VIBF | |
1. Skogsgymnastikens IBS | |
2. IK Råby Västerås | |
3. IFK Arboga Ung | |
4. Ransta IK | |
5. IBK Sala | |
6. Per-Ols IBF B-lag | |
7. Barkarö SK B-lag | |
8. Västerås IBS Ung B-lag | |
9. Sala Silverstaden IBK B-lag | |
Herrar (Motionsserie) | Damer (Motionsserie) |
1. WSTRS UNITED | 1. Ullvi SK |
2. Ullvi SK | |
3. Västerås Navahos | |
4. Skråmsta | |
5. Oldies but goldies | |
6. Tyngre | |
7. Västerås Supersonics | |
8. Hovdesta Flyers | |
9. BK Kryzz | |
10. Arosstaden | |
HJ18-20 | DJ16-18, 18-20 |
1. Ekeby IF | 1. IBK Köping |
2. Barkarö SK | 2. Västerås IBS Ung |
3. Dingtuna GIF | 3. IFK Arboga |
4. Per-Ols IBF | 4. IBF Örebro Ung DJ16-18 |
5. IFK Arboga | 5. Rönnby IBK Ung DJ16-18 |
6. IBK Köping | 6. KFUM Örebro DJ16-18 |
7. SMÅ IF DJ16-18 | |
8. Ekeby IF DJ16-18 | |
9. Nora IBK | |
HJ17 Region | DJ17 Region |
1. Västerås IBS Ung | 1. IBK Hallsta |
2. Skälby IBK | 2. Västerås IBS Ung |
3. IBF Örebro Ung | 3. Rönnby IBK Ung |
4. Örebro SK Ung | 4. Lillån IBK Ung |
5. Kumla IBK | |
6. Lillån IBK | |
HJ16 (2007) Poolspel | DJ16 (07) Poolspel |
1. IFK Arboga | 1. Rönnby IBK Ung |
2. Skälby IBK Ung | 2. IBF Örebro Ung |
3. Lillån IBK - 2007-2008 | 3. Västerås IBS Ung |
4. IBF Örebro Ung | 4. SMÅ IF |
5. Kumla IBK | |
6. Örebro SK Ung | |
7. IBK Sala | |
8. Gropens IF | |
9. Ekeby IF* | |
10. IBK Köping | |
Pojkar Klass Röd | Flickor Klass Röd |
PK 1 - 2007 Svår | FK 1 - 2007 |
1. Ekeby IF* - 2008 | 1. Ekeby IF - 2008-2009 |
2. Västerås IBS Ung - 2007-2008 | 2. IBK Köping - 2006-2009 |
3. Lillån IBK - 2007-2008 | 3. Västerås IBS Ung - 2008-2009 |
4. Tillberga IK Ung - 2007-2008 | 4. WSK Lindesberg - 2009 |
5. Örebro SK Ung - 2006-2009 | 5. Per-Ols IBF - 2008-2009 |
6. Kumla IBK - | 6. IFK Arboga - 2008-2009 |
7. IBK Köping - 2007 | 7. Rönnby IBK Ung - 2009-2010 |
PK 1 - 2007 Lätt Röd | |
1. IBF Örebro Ung - 2007-2009 | |
PK 2 - 2008 Svår Röd | FK 2 - 2008 Röd |
1. Kumla IBK - ? | 1. Västerås IBS Ung 2008-2009 |
2. IBK Hallsta - 2008 | 2. Rönnby IBK Ung - 2009-2010 |
3. Gropens IF - 2007-2009 | 3. IBK Sala - 2008-2009 |
4. Västerås IBS Ung - 2008-2009 | 4. IBK Hallsta - 2009 |
5. Askersunds IBK 2008-2009 | 5. KFUM Örebro - 2009-2010 |
6. Lillån IBK - 2009 | |
7. Tillberga IK Ung - 2008 | |
8. IBK Sala - 2007-2009 | |
PK 2 - 2008 Lätt Röd | |
1. Surahammars IBF - 2007-2009 | |
2. Per-Ols IBF - 2008-2009 | |
3. Örebro SK Ung - 2007-2010 | |
4. IBK Sala - 2008-2009 | |
5. IBK Köping - 2008-2009 | |
PK 3 - 2009 ÖLIBF Röd | FK 3 - 2009 ÖLIBF Röd |
1. Lillån IBK - 2010 | 1. Askersunds IBK - 2009-2010 |
2. IBF Örebro Ung - 2008-2010 | 2. WSK Lindesberg - 2009-2010 |
3. Örebro SK Ung - 2007-2010 | |
4. Nora IBK - 2008-2010 | |
PK 3 - 2009 VIBF Röd | FK 3 - 2009 VIBF Röd |
1. IBK Hallsta - 2009 | 1. IBK Hallsta - 2010 |
2. Västerås IBS Ung - 2009-2010 | 2. Kungsörs IBK - 2008-2010 |
3. Lillån IBK - 2009 | 3. Rönnby IBK Ung - 2009-2010 |
4. Skiljebo SK - 2009 | |
5. Tillberga IK Ung - 2009 | |
6. Rönnby IBK Ung - 2008-2009 | |
7. IBK Sala - 2009-2010 | |
8. IBK Köping - 2008-2009 | |
PK 4 - 2010 ÖLIBF Röd | FK 4 - 2010 ÖLIBF Röd |
1. Ekeby IF - 2010 | 1. Lillån IBK - 2010-2012 |
2. Pålsboda IBF - 2010-2011 | 2. Ekeby IF - 2010-2011 |
3. KFUM Örebro - 2010-2011 | 3. Ekeby IF - 2010 |
4. Gropens IF - 2010-2011 | 4. Kopparbergs BK - 2010-2012 |
5. Askersunds IBK - 2010-2011 | 5. Örebro SK Ung Svart - 2010 |
6. WSK Lindesberg - 2009-2010 | 6. Örebro SK Ung Vit - 2011-2012 |
7. Lillån IBK - 2010 | 7. SMÅ IF - 2009-2011 |
8. IBF Örebro Ung - 2010 | 8. Nora IBK - 2010-2012 |
9. Örebro SK Ung - 2009-2011 | |
10. SMÅ IF - 2009-2011 | |
PK 4 - 2010 VIBF Röd | FK 4 - 2010 VIBF Röd |
1. Västerås IBS Ung Svår - 2010 | 1. IFK Arboga - 2010-2011 |
2. Surahammars IBF - 2010 | 2. Tillberga IK Ung - 2010 |
3. IFK Arboga - 2008-2010 | 3. IBK Hallsta - 2010 |
4. Tillberga IK Ung - 2010 | 4. IBK Sala - 2010-2011 |
5. Rönnby IBK Ung - 2010 | 5. IBK Köping - 2010-2011 |
6. Surahammars IBF - 2010-2012 | |
1. Västerås IBS Ung Lätt - 2010 | 7. Skogsgymnastikens IBS - 2011-2012 |
2. Skälby IBK - 2010 | |
3. Skiljebo SK - 2011 | |
4. IBK Köping - 2010 | |
5. Kungsörs IBK - 2008-2010 | |
PK 5 - 2011 ÖLIBF Röd | FK 5 - 2011 ÖLIBF Röd |
1. Ekeby IF - 2011 | 1. WSK Lindesberg - 2011 |
2. KFUM Örebro - 2010-2011 | 2. Ekeby IF - 2011-2012 |
3. Lillån IBK - 2011 | 3. Örebro SK Ung - 2011-2012 |
4. Kopparbergs BK 2010-2012 | |
5. Örebro SK Ung - 2010-2012 | |
6. Hovsta IF - 2011 | |
PK 5 - 2011 VIBF Röd | FK 5 - 2011 VIBF Röd |
1. Västerås IBS Ung Svår - 2011 | 1. Rönnby IBK Ung - 2011-2012 |
2. Skogsgymnastikens IBS - 2010-2011 | |
3. Surahammars IBF - 2011 | |
4. Skiljebo SK - 2011 | |
5. Skiljebo SK - 2011-2012 | |
6. IFK Arboga - 2011 | |
7. Tillberga IK Ung - 2011 | |
8. Rönnby IBK Ung - 2010 | |
9. IBK Köping - 2011 | |
1. Västerås IBS Ung Lätt - 2011-2012 | |
2. IBK Sala - 2011-2012 | |
3. Skälby IBK - 2011-2012 | |
4. IBK Hallsta - 2010-2012 | |
5. IFK Arboga - 2011 | |
6. Surahammars IBF - 2011 | |
7. Per-Ols IBF - 2010-2011 | |
8. Skiljebo SK - 2011-2012 | |
9. Rönnby IBK Ung - 2011-2012 | |
10. IFK Arboga - 2011-2012 | |
PK 6 - 2012 ÖLIBF Blå | FK 6 - 2012 ÖLIBF Blå |
1. Ekeby IF Svart - 2012 | 1. WSK Lindesberg - 2012-2014 |
2. Ekeby IF Vit - 2012 | 2. Ekeby IF - 2012 |
3. KFUM Örebro - 2011-2012 | 3. Fellingsbro IBS |
4. Askersunds IBK - 2012-2013 | |
5. WSK Lindesberg - 2011-2013 | |
6. Lillån IBK - 2012 | |
7. IBF Örebro Ung - 2012 | |
8. Örebro SK Ung Svart - 2012 | |
9. Örebro SK Ung Vit - 2012 | |
10. Hovsta IF - 2012 | |
11. Pålsboda IBF - 2012-2013 | |
12. Nora IBK - 2011-2012 | |
13. Fellingsbro IBS - 2011-2013 | |
14. Åsbro GoIF 2012-2013 | |
PK 6 - 2012 VIBF Blå | FK 6 - 2012 VIBF Blå |
1. Västerås IBS Ung - 2012 | 1. Per-Ols IBF - 2012-2013 |
2. Surahammars IBF - 2012 | 2. IFK Arboga - 2012-2013 |
3. IBK Köping - 2012 | 3. IBK Sala - 2012-2013 |
4. Tillberga IK Ung - 2012 | 4. IBK Köping - 2012-2013 |
5. Västerås IBS Ung - 2011-2013 | |
6. Knäppmora AIK - 2012-2013 | |
1. Västerås IBS Ung - 2012 | |
2. Ullvi SK Lätt - 2011-2012 | |
3. Skogsgymnastikens IBS - 2012-2013 | |
4. Rönnby IBK Ung - 2012-2013 | |
PK 7 - 2013 ÖLIBF Blå | FK 7 - 2013 ÖLIBF Blå |
1. Ekeby IF Svart - 2013 | 1. Ekeby IF - 2013 |
2. Ekeby IF Vit - 2013 | 2. KFUM Örebro - 2013-2014 |
3. Gropens IF - 2012-2013 | 3. Lillån IBK - 2013-2014 |
4. Lillån IBK - 2013 | |
5. IBF Örebro Ung - 2013-2014 | |
6. Örebro SK Ung Svart - 2013 | |
7. Örebro SK Ung Vit - 2013 | |
8. Örebro SK Ung Röd - 2013 | |
9. Örebro SK Ung Gul - 2013 | |
10. Hovsta IF - 2013-2014 | |
11. SMÅ IF - 2012-2013 | |
PK 7 - 2013 VIBF Blå | FK 7 - 2013 VIBF Blå |
1. IBK Hallsta - 2013-2014 | 1. Surahammars IBF - 2013-2014 |
2. Ullvi SK - 2013-2014 | 2. IBK Köping - 2013-2014 |
3. IK Råby Västerås | 3. Tillberga IK Ung - 2013 |
4. Skälby IBK - 2013-2014 | 4. Rönnby IBK Ung - 2013-2014 |
5. Surahammars IBF - 2013 | 5. Skogsgymnastikens IBS - 2013-2014 |
6. Per-Ols IBF - 2012-2013 | |
7. Västerås IBS Ung Röd - 2013-2014 | |
8. Skiljebo SK - 2013 | |
9. IFK Arboga - 2013 | |
10. Tillberga IK Ung - 2013 | |
11. Rönnby IBK Ung - 2013 | |
12. IBK Sala - 2013 | |
13. IBK Köping - 2013 | |
POOLSPEL | POOLSPEL |
PK 8 - 2014 ÖLIBF Grön | FK 8 - 2014 ÖLIBF Grön |
1. Ekeby IF Svart - 2014 | 1. Ekeby IF Svart - 2014 |
2. Ekeby IF Vit - 2014 | 2. Ekeby IF Vit - 2014 |
3. Ekeby IF Röd - 2014 | 3. Lillån IBK - 2013-2014 |
4. KFUM Örebro - 2014-2015 | 4. IBF Örebro Ung - 2014 |
5. Gropens IF - 2014-2015 | 5. Örebro SK Ung - 2013-2014 |
6. Askersunds IBK Röd - 2014-2015 | 6. SMÅ IF - 2013-2015 |
7. Askersunds IBK Svart - 2014-2015 | 7. Kopparbergs BK - 2013-2014 |
8. Lillån IBK - 2014 | |
9. Fellingsbro IBS | |
10. Kopparbergs BK - 2013-2014 | |
11. Glanshammars AF - 2013-2014 | |
12. IBF Örebro Ung Svart - 2014 | |
13. IBF Örebro Ung Röd - 2014-2015 | |
14. Örebro SK Ung - 2014 | |
15. Åsbro GoIF - 2014-2015 | |
PK 8 - 2014 VIBF Grön | FK 8 - 2014 VIBF Grön |
1. Västerås IBS Ung Vit - 2014 | 1. Tillberga IK Ung - 2014 |
2. Västerås IBS Ung Svart - 2014 | 2. Surahammars IBF - 2015 |
3. Per-Ols IBF - 2014 | 3. IFK Arboga - 2014-2015 |
4. Ullvi SK - 2013-2014 | |
5. Surahammars IBF Gul - 2014 | |
6. Surahammars IBF Svart - 2014 | |
7. Knäppmora AIK - 2014 | |
8. Skiljebo SK Gul - 2014 | |
9. Skiljebo SK Svart - 2014 | |
10. IFK Arboga - 2014 | |
11. Tillberga IK Ung - 2014 | |
12. IBK Sala - 2014 | |
13. IBK Köping - 2014 | |
14. IBK Hallsta - 2013-2014 | |
PK 9 - 2015 ÖLIBF Grön | FK 9 - 2015 ÖLIBF Grön |
1. Ekeby IF - 2015 | 1. Ekeby IF Svart - 2015 |
2. Pålsboda IBF - 2014-2015 | 2. Ekeby IF Vit - 2015 |
3. KFUM Örebro - 2015 | 3. KFUM Örebro - 2015-2016 |
4. Lillån IBK Grön - 2015 | 4. Lillån IBK - 2015-2016 |
5. Lillån IBK Vit - 2015 | 5. Kumla IBK - 2015 |
6. Örebro SK Ung Svart - 2015 | 6. Örebro SK Ung - 2015-2016 |
7. Örebro SK Ung Vit - 2015 | 7. Nora IBK - 2015-2016 |
8. Hovsta IF Orange - 2015 | 8. Fellingsbro IBS - 2015-2017 |
9. Hovsta IF Grön - 2015 | |
10. Kumla IBK - 2015 | |
11. Silvergruvans IBF - 2015 | |
12. SMÅ IF - 2014-2015 | |
13. Nora IBK - 2015 | |
PK 9 - 2015 VIBF Grön | FK 9 - 2015 VIBF Grön |
1. IBK Hallsta - 2015 | 1. Västerås IBS Ung - 2015 |
2. Västerås IBS Ung Vit - 2015 | 2. Skiljebo SK - 2015-2016 |
3. Västerås IBS Ung Svart - 2015 | 3. Rönnby IBK Ung - 2015-2016 |
4. Ullvi SK - 2015-2016 | 4. IBK Köping - 2015 |
5. Skogsgymnastikens IBS - 2014-2016 | 5. IK Råby Västerås - 2015 |
6. Surahammars IBF - 2015 | |
7. Per-Ols IBF - 2015 | |
8. Skiljebo SK - 2015 | |
9. IFK Arboga - 2015 | |
10. Tillberga IK Ung Grön - 2015 | |
11. Tillberga IK Ung Vit - 2015 | |
12. Rönnby IBK Ung - 2014-2015 | |
13. IBK Köping Svart - 2015 | |
14. IBK Köping Vit - 2015 | |
15. IK Råby Västerås - 2015 | |
16. Kungsörs IBK - 2014-2015 | |
PK 10 - 2016 ÖLIBF Grön | FK 10 - 2016 ÖLIBF Grön |
1. Ekeby IF Svart - 2016 | 1. Ekeby IF - 2016 |
2. Ekeby IF Vit - 2016 | 2. Örebro SK Ung - 2015-2016 |
3. Pålsboda IBF - 2016 | |
4. KFUM Örebro - 2016 | |
5. Gropens IF - 2016-2017 | |
6. Askersunds IBK - 2016 | |
7. Lillån IBK - 2016 | |
8. Kopparbergs BK - 2016 | |
9. Örebro SK Ung Svart - 2016 | |
10. Örebro SK Ung Vit - 2016 | |
PK 10 - 2016 VIBF Grön | FK 10 - 2016 VIBF Grön |
1. IBK Hallsta - 2016-2017 | 1. Västerås IBS Ung - 2016 |
2. Västerås IBS Ung Vit - 2016 | 2. IBK Köping - 2016 |
3. Västerås IBS Ung Svart - 2016 | |
4. Ullvi SK - 2015-2016 | |
5. Skälby IBK - 2016-2017 | |
6. Skiljebo SK - 2016 | |
7. IFK Arboga - 2016 | |
8. Tillberga IK Ung - 2016-2017 | |
9. Rönnby IBK Ung - 2016 | |
10. IBK Köping - 2016 | |
11. IK Råby Västerås - 2016 | |
12. Romfartuna GIF - 2016 | |
Pojkar Innebandyskolan ÖLIBF Grön | Flickor Innebandyskolan ÖLIBF Grön |
1. Ekeby IF - 2017 | 1. Ekeby IF - 2017 |
2. IBF Örebro Ung - 2017-2018 | 2. Kumla IBK - 2017 |
3. Kumla IBK - 2017 | 3. Örebro SK Ung - 2017 |
4. Örebro SK Ung - 2017 | 4. Lillån IBK - 2017 |
5. Lillån IBK - 2017 | |
Pojkar Innebandyskolan VIBF Grön | Flickor Innebandyskolan VIBF Grön |
1. Västerås IBS Ung Vit - 2017 | 1. Rönnby IBK Ung - 2017 |
2. Västerås IBS Ung Svart - 2017 | 2. IBK Köping - 2017-2018 |
3. Skiljebo SK - 2017 | 3. IK Råby Västerås - 2017 |
4. Rönnby IBK Ung - 2017 | |
5. IBK Köping - 2017-2018 | |
6. IK Råby Västerås - 2017 |